Hoppa till innehåll


Ariell

Gick med: 11 nov 2006
Offline Senast aktiv: dec 01 2018 02:23
-----

Ämnen jag har skapat

Hjälp Till Och Bedöm Subjektiv Komp

12 juli 2018 - 11:11

Jag skulle vilja ha lite hjälp med att kompsätta eller i första hand rangordna följande listor till vårt klubbmästerskap.

Komppoängen kommer att landa på 0-20 BP, men det viktigaste är nog att rangordna listorna så gott det går, så kan jag justera kompen senare. Dvs. om två listor är väldigt lika/nära varandra i komp så löse det sig.

 

Skriv på följande sätt nedan i tråden:

Listans bokstav X följt av vilken rangordning du skulle ge den iform av en siffra där 1 är hårdast och 8 är snällast.

Om du vill får du även ge listorna en komp mellan 0-20 där 0 är hårdast och 20 är snällast.

 

 

 

 

Lista A.

1 Mage (General, OotFH, Young Dragon, Paired Weapons (Hero's Heart), Dragonforged Armor (Daemon's Bane), Diadem of Protection, Potion of Swiftness)) @ 940
 
1 Commander (BSB, Royal Huntsman, GW (Cleansing Light), Dragonforged Armour (Destiny's call)) @ 380
 
12 Citizen Archers (Musician) @ 226
5 Elein Reavers @180
5 Highborn Lancers (Musician) @ 270 
21 Sea Guard (Musician) @ 472
  
1 Giant Eagle @ 100
25 Flame Wardens (FC, War Banner of Ryma) @ 760
25 Sword Masters (FC, War Banner of Ryma) @ 710
1 Frost Phoenix (Warden's Bond) @ 455 
 

Total Roster Cost: 4493

 

 

Lista B.

4490 Points
Saurian Ancients
Characters (1190) 26,4%:

 

Saurian Warlord (260)
Kingslayer (60)
Talisman of shielding (50)
Dusk Forged (50
Shield (5)
Heavy Armour (15)

 

Skink Priest (115)
Shamanism Wizard Adept (75)
Ancient Plaque (85)
Taurosaur (435)
Engine of the Gods (90)

 

Core (1260) 28%:

 

Skink Braves (140)
+15 models (120)
Poisoned Javelins (120)
Full Command (60)
Tree Frog Banner (40)

 

Skink Braves (140)
+5 models (40)
Poisoned Javelins (80)

 

Saurian Warriors (255)
+5 models (105)
Full Comand (60)
Crocodile Totem (100)

 

Special (1500) 33,3%:

 

Temple Guard (365)
+5 models (160)
Full Comand (60)
Totem of Mixoatl (70)

 

Raptor Riders (285)
+5 models (250)
Champion (20)
Standard Bearer (20)

 

Snake Swarms (135)

 

Snake Swarms (135)

 

Jungle Guerilla (540) 12% :

 

Weapon Beast (135)
Salamander (30)

Weapon Beast (135)
Salamander (30)

 

Pteradon Sentries (190)
Champion (20)

 

 

Lista C.

                                                          Armé: Air Force Griffin (Highborn Elves)

Top Gun (Heroes)

Pete ”Maverick” Mitchell

Commander, Queens Cavalier on Young Dragon (General)

Lance, Dragon armor, shield, Basalt infusion, Blessed inscriptions                                                                    625p

 

Tom “Iceman” Kazanski

Commander on Griffon, BSB

Lance, Dragon armor, shield, Banner of speed, Ghostly guard                                                                           545p

 

Rick “Jester” Heatherly

Commander on Griffon

Lance, Heavy armor, shield, Death cheater                                                                                                         490p

 

Bill “Cougar” Cortell

Commander on Giant Eagle

Lance, Dragon armor, shield                                                                                                                                250p

 

Nick “Goose” Bradshaw

Commander on Giant Eagle

Lance, Dragon armor, shield                                                                                                                                250p

 

The 102 Light mechanized division (Core)

Charlie company (“The Flanking Five”)

6 Highborn lancers FC                                                                                                                                   351p

 

Delta company (“The Peace Bringers”)

6 Highborn lancers FC                                                                                                                                   351p

 

Alpha company (“The Annoying Five”)

5 Elein reavers                                                                                                                                                 180p

 

Ground support crew Yota (“The Grease jockeys”)

17 Sea guard FC                                                                                                                                              424p

 

The 101 Airborne (Special)

Escort wing Alpha (“The Freedom Dispensers”)

5 Giant eagles                                                                                                                                                  240p

 

Escort wing Bravo (“The Liberty Crew”)

5 Giant eagles                                                                                                                                                  240p

 

The 103 armored corps (special)

Alpha company (“The Democracy Developers”)

6 Knights of Rhyma, FC, navigators banner                                                                                         529p

                                                                                                                                                 Tot                      4475p

 

Lista D.

++ Empire of Sonnstahl (Empire of Sonnstahl 2.0 Beta) [4496pts] ++

+ Characters +

Marshal [210pts]: Battle Standard Bearer, Shield
. Special Equipment: Blacksteel​

 

Marshal [500pts]: Army General, Great Griffon, Paired Weapons, Pistol (2+), Shield
. Special Equipment: Ghostly Guard, Hero's Heart, Winter​ ​Cloak​

Prelate [690pts]: Altar​ ​of​ ​Battle, Great Weapon, Plate Armour, Shield
. Special Equipment: Basalt Infusion, Locket​ ​of​ ​Sunna​

Wizard [200pts]: Cosmology, Wizard Adept
Wizard [200pts]: Pyromancy, Wizard Adept

+ Core +
Heavy Infantry [190pts]: Halberd, 20x Heavy Infantry, Musician
Heavy Infantry [190pts]: Halberd, 20x Heavy Infantry, Musician
Heavy Infantry [362pts]: Champion, 32x Heavy Infantry, Musician, Spear, Standard Bearer
Light Infantry [187pts]: 14x Light Infantry
Light Infantry [187pts]: 14x Light Infantry
State Militia [150pts]: Gain Skirmisher, 10x State Militia

+ Special +
Imperial​ ​Guard​ [570pts]: Champion, 30x Imperial​ ​Guard​, Musician, Standard Bearer
. Banner Enchantment: Rending Banner

 

+ Imperial Auxiliaries +
Imperial​ ​Rangers​ [90pts]: 5x Imperial​ ​Ranger

+ Imperial Armoury +
Artillery [160pts]: Imperial​ ​Rocketeer​ (4+)
Artillery [160pts]: Imperial​ ​Rocketeer​ (4+)

+ Sunna's Fury +
Steam​ ​Tank​ [450pts]

++ Total: [4496pts] ++

 

Lista E.

Cult of Yema, Corsairs Characters 1035pts

Cult priest 160 Cult of Yema 15 BSB 50 Shield 5 715pts Divine altar 380 paired weapon 15 Banner of Gar Daecos 75 Alchemists Alloy 15

Oracle Cult of Yema 200 (General) 320pts Wizard adept 75 (Cosmology) Magical heirloom 45

 

Core: (1130)

30x Corsairs 520 Paired weapons 60 670pts Champion 20 standard 20 Banner of Blood 50

20x Dread legionaires 230pts Spears 40pts 270pts

10x Repeater Auxillaries 190 190pts

5x Dark acolytes 375pts 375pts

15x Dancers of Yema 310 Skirmish 30 Champion 20 360pts

1x Medusa with paired weapons 145 145pts

1x Medusa with Halberd 145 145pts

1x Dread reaper 180 180pts

1x Dread reaper 180 180pts

5X Dread Knights 255 255pts

5X Dread Knights 255 255pts

1x Hydra 440 440pts

Total: 4500 pts

 

Lista F.

++ Sylvan Elves (Sylvan Elves 2.02 Beta) [4499pts] ++
+ Characters +

Chieftain [410pts]: Great Weapon, Light Armour, Shapeshifter - On foot only, Standard Bearer
Special Equipment: Destiny's Call - Standard Size only, Dragon Staff
Treefather Ancient [850pts]: Army General, Binding Scroll, Druidism, Entangling Vines, Wizard Master

+ Core +

Dryads [150pts]: 8x Dryad
Dryads [150pts]: 8x Dryad
Sylvan Archers [285pts]: Musician, 10x Sylvan Archer
Sylvan Archers [285pts]: Musician, 10x Sylvan Archer
Sylvan Archers [285pts]: Musician, 10x Sylvan Archer

+ Special +
Forest Eagle [100pts]: Forest Eagle
Forest Rangers [494pts]: Champion, 18x Forest Ranger, Musician, Standard Bearer, Vanguard & +1 Advance Rate
Forest Rangers [270pts]: 10x Forest Ranger, Musician, Vanguard & +1 Advance Rate
Kestrel Knights [310pts]: Hard Target + Shield, 3x Kestrel Knight
Treefather [465pts]
Wild Huntsmen [445pts]: Shield, Standard Bearer, Sylvan Lance, 6x Wild Huntsman
Banner Enchantment: Banner of Silent Mist

 

Lista .

++ Sylvan Elves (Sylvan Elves 2.02 Beta) [4498pts] ++

+ Characters +
Avatar of Nature [720pts]: Army General, Entangling Vines
Druid [215pts]: Shamanism, Wizard Adept
Dryad Ancient [225pts]: Divination, Wizard Adept
Forest Prince [525pts]: Light Armour, Shapeshifter - On foot only, Sylvan Blades
Special Equipment: Destiny's Call - Standard Size only, Dragonfire Gem, Glyph of Amryl - Cannot be taken by models with Sylvan Spirit, Titanic Might

+ Core +
Dryads [198pts]: 8x Dryad, Skirmisher
Forest Guard [195pts]: 15x Forest Guard, Musician, Spear and Shield
Forest Guard [195pts]: 15x Forest Guard, Musician, Spear and Shield
Sylvan Archers [285pts]: Musician, 10x Sylvan Archer
Sylvan Archers [285pts]: Musician, 10x Sylvan Archer

+ Special +
Blade Dancers [230pts]: 7x Blade Dancer
Blade Dancers [230pts]: 7x Blade Dancer
Kestrel Knights [310pts]: Hard Target + Shield, 3x Kestrel Knight
Wild Huntsmen [585pts]: Musician, Shield, Standard Bearer, Sylvan Lance, 8x Wild Huntsman
Banner Enchantment: Banner of Silent Mist

+ Unseen Arrows +
Sylvan Sentinels [300pts]: 9x Sylvan Sentinel

 

Lista G.

++ The Vermin Swarm (The Vermin Swarm 2.0 Beta) [4499pts] ++
+ Characters +

Chief [210pts]: Battle Standard Bearer, Heavy Armour, Shield
. Special Equipment: Sceptre of Vermin Valour - Infantry only

 

Plague Patriarch [625pts]: Paired Weapons, Plague Pendulum, Wizard Apprentice
. Special Equipment: Hero's Heart

 

Vermin Daemon [800pts]

+ Core +
Plague Brotherhood [342pts]: Champion, Musician, 27x Plague Brotherhood, Standard Bearer
Rats-at-Arms [427pts]: Musician, 39x Rat-at-Arms, Standard Bearer
. Banner Enchantment: Aquila of Ruin
Vermin Guard [391pts]: Musician, Standard Bearer, 23x Vermin Guard
. Banner Enchantment: Banner of the Endless Swarm

+ Special +
Meat Grinder [150pts]
Plague Disciples [289pts]: 15x Plague Disciple
Vermin Hulks [485pts]: Become Thunder Hulks, 4x Vermin Hulk
. Champion: Rotary Gun (4+)

 

+ Tunnel Gunners +
Dreadmill [290pts]
Jezails [190pts]: 5x Jezail
Weapon Team [150pts]: Rotary Gun (4+)
Weapon Team [150pts]: Rotary Gun (4+)

++ Total: [4499pts] ++

 

 

 

 

 

 


Km - Veckan

18 juni 2018 - 12:03

RogueTraders Klubbmästerskaps vecka i The 9:th Age

Det har blivit dags för ett klubbmästerskap i The 9:th Age och vi kommer att köra detta under tre vardagar, därav KM-veckan. Klubbmästerskapet ska präglas av glädje och nytändning för hobbyn!
Dags för annorlunda listor som inte är stenhårda utan det har blivit dags för snälla kompade listor!

 

När:
Tisdagen den 17 juli, onsdagen den 18 juli och torsdagen den 19 juli, kvällstid om inget annat är överrenskommet mellan spelarna. Vi kör en match per dag.

 

Samling:
Vi ses på tisdagen klockan 17:30 för ett upprop och lottning mm. Hör av dig om du blir lite sen.

 

Var:
Vi kör i våra lokaler på Dragon’s Lair, Kungsholmstorg 8

 

Arméer:
Vi kör med 4500 poäng med de senaste beta reglerna och målade arméer.

 

Komp:
Det kommer att vara en subjektiv kompbedömning av alla armélistor, där det är möjligt att få mellan 0-20 Battle Points beroende på hur snäll/hård lista du har. Vi kommer att lägga ut alla armélistor på forumet (SWFBR) innan klubbmästerskapet där vi kommer att be dig och allmänheten om hjälp med att bedöma listornas hårdhet, detta bygger lite på att du själv också hjälper till och ger dina tankar kring andras listor. Det är fortfarande arrangören som bestämmer kompen, men stor hänsyn kommer att tas till detta. När du skickar in din egen lista till arrangören ska du uppskatta vilken komppoäng din lista bör få. En väldigt snäll lista ligger på över 15 i komp, en väldigt hård lista ligger på under 5 i komp (tänk de ostigaste ETC listorna) och en ”balanserad” lista ligger på ungefär 10 i komp. Komppoängen läggs på i slutet av turneringen.

 

Hur får jag hög komp?
Som du nog har räknat ut så vill vi se många högkompande listor!
Detta bör även vara mera gynnsamt (arrangörens egna tankar).
Till andra turneringar är det vanligt att man använder sig av de trupper och val som är starkas och poängeffektivast, det brukar alltid finnas några trupper som man nästan aldrig ser på turneringar. För att få en högre komp kan du välja att använda suboptimala enheter som sällan används.
T.ex.
Hur ofta ser du drakar?
Hur ofta ser du ”vanligt” kavalleri?
Hur ofta ser du armér som har ”för mycket” i core?
Arméer som inte maxar sina olika restriktioner t.ex. skytterestriktionen

Vi har ingen kompmall, men försök själv att bygga högkompade listor, om du är tveksam kan du ju alltid posta den på forumet först för att få lite tips.
 

Armélistan:
Skicka in armélistan i ett worddokument eller pdf. Till roguetraderopen@gmail.com senast onsdagen den 11 juli, så vi hinner posta alla listorna på forumet och få allas hjälp med kompbedömningen.

 

Anmälan:
Du anmäler dig enklast på SWFBR i anmälningstråden eller genom att maila till roguetraderopen@gmail.com och ange namn och telefonnummer (vi kommer inte posta dessa, utan endast ifall någon inte dyker upp).

 

Kostnad:
Klubbmästerskapet kostar inget för medlemmar i RogueTrader, medlemskap går att ordna på plats eller innan (kostar 50 kr). Betala helst via swish till nummer; 1233407640. Det går också att betala kontant till Mattias (ordförande) om han är på plats eller på Rogue Traders bankgiro: 5241-8977. Kom ihåg att ange namn när du betalar medlemsavgiften.

Kom ihåg att även betala för att få vara på Dragon’s Lairs lokaler (tror det kostar ca. 30 kr för en dag om du inte har årskort).
 

Antal platser:
Vi har ungefär plats för 12 spelare, men det går nog att utöka vid behov till ca. 16 stycken.

Klubbmästerskapet är i första hand till för lokala spelare i Stockholmstrakten, därav kommer dessa att ha förtur om det visar sig att vi får in väldigt många anmälningar.

 

Målningspoäng:

Målning: Alla figurer ska vara målade i minst 3 färger (eller se ok ut). Det kommer att ges ut målningspoäng.

0p majoriteten av figurerna är omålade
5p majoriteten av modellerna är målade
10p hela armén är målad med minst 3 färger
15p majoriteten av armén är målad i mer än 3 färger
20p hela armén är målad i mer än 3 färger
25p majoriteten av armén är målad i högstandard
30p hela armén är målad i högstandard

 

Sportsmanship:
Under turneringen kommer spelarna att få bedöma sina motståndares sportsmansship, dvs. hur trevliga, rättvisa, justa motspelaren var. Efter varje match får du dela ut mellan 1 till 3 i poäng till din motspelare. Där en etta är under ok, en tvåa är okej och en trea är över ok i sportsmanship.

 

 

Hur blir man klubbmästare?

Vi lägger samman alla poäng från de tre matcherna (0-20 BP var), kompen (0-20 BP), målningen (0-30 p) och sportmanship (3-9 p) för att räkna ut vem som fick mest poäng totalt och därmed blir klubbmästare!
Totalt går det alltså att få 119 poäng.

 

Match 1
Tisdag klockan 17:45 (samling)
Deploy: Encircle
Secondary Objetive: Secure Target

 

Match 2
Onsdag klockan 17:45 (samling)  
Deploy: Marching Columns
Secondary Objetive: Spoils of war

 

Match 3
Torsdag klockan 17:45 (samling)
Deploy: Counterthrust
Secondary Objetive: Breakthrough

 

 

Vid frågor skriv i första hand i forumtråden eller kontakta arrangören vid brådskande ärenden på 076-631 68 90 (Simon Ström).

 

Vi ses!


Anmälda: (x - lista)

1. Simon Ström X
2. Niklas Trångteg Öhman X
3 Adam Engström X
4. Paul Engström X

5. Erik Hammarström X
6. Einar Nygård X

7. Fredrik Becker

8. Alexander Olsson X

9. Kaj Jonsson X

10. Niklas Persson X

11.

.

.

16