Hoppa till innehåll


Dennis P

Gick med: 07 dec 2006
Online Senast aktiv: Idag, 13:40
-----

Ämnen jag har skapat

Swedish Masters Samt Best Of The Rest 7-8 December

15 september 2019 - 12:19

Kort info:
2 Singeltuneringar

 

1 Swedish masters där endast inbjuda får medverka. för inbjudning

kolla http://swfbr.ipbhost...showtopic=11255

 

Senaste list samt betalningsdatum kommer inom kort

 

5000p
Vi kor med 9th Age 2.0, som finns här: https://www.the-nint...hp?simple-page/
 

 

ANMÄLNING
Anmälning ej öppen än
 

För er som tappar bort mailet om hur man betalar : (250kr)
Swish: 123 084 55 29
Bankgiro: 364-6015
Bankkonto: 8424-4 913 993 842-8

uppge T9A samt ditt namn vid betalning

 

Armeuppbyggnad:

 

5000p arme dock får man dela upp armen till en maindel samt 2 sideboards

Mainarmen skall innerhålla minst 4000p  Kan aldrig ta bort något från mainarmy

 

Sideboardarmeerna får innerhålla 5000p minus antal poäng i main armen

 

En Sideboard kan innerhålla extra gears till en karaktär i mainboard. De kan innehålla magiska flaggor till en unit i mainarmy, kan finnas fler gubbar till en unit i mainarmy etc. 

 

DOCK en magiker i mainboard måste ha valt sin path i mainboard. Man kan dock ha 2 identiska magiker i vardera sideboard med olika paths om man så önskar. 

 

Sideboardarmeerna får vara identiska om ni önskar  Det är totala armen Sideboard+Main som skall vara legal 5000p lista.

 

Missions:
 
Match 1: Hold the Ground + Frontline Clash
Match 2: King of the Hill + Dawn Assult
Match 3: Secure Targets + Encircle
Match 4: Capture the Flags + Refused Flank
Match 5: Breaktrough + Counterthrust
 
Plats:
Rudbeckgymnasiet i Västerås. De båda balkongvåningarna i ljushallen
 
Listinskick:
Lista skickas in till vasteras.wargaming@gmail.com. skriv T9A i ämnesraden
Vid listinskick så får ni gärna skriva om ni skall sova :)
Inga filformat förutom ren text, i mail eller bifogat ett txt.

 

Följ mallen enl:

http://swfbr.ipbhost...showtopic=11106
 
 



Match 1: Hold the Ground + Frontline Clash
Match 2: King of the Hill + Dawn Assult
Match 3: Secure Targets + Encircle
Match 4: Capture the Flags + Counterthrust
Match 5: Breaktrough + Frontline Clash

 

 

Schema

Lördag
09:30 Samling
0945 Match 1
13:00 Lunch+best painted army tävling
14:30-17:30 Match 2
18.00:45-21:00 Match 3
21:00 Slut dag 1

Söndag
08:45 Match 4
12:00 Lunch +best painted model tävling
13:00-1600 Match 5
16:15 Slut dag 2  Prisutdelning

 

Målning:
Wysiwyg skall följasoch med detta menar jag:
51 % av enheten skall vara rätt beväpnad
modellerna skall inte kunna misstas för något annat i armen.
Rent prox ej okej men count as modeller är okej. osäkra?  så maila mig.
Inga tomma baser.  Unitfillers är okej, tomma baser är ej unitfiller.

 

20p allt basat lika alla fält målade o armen kommer från samma
 
följande ger minuspoäng 
olika basningar -1 per unit
omålade modeller -1 per modell
obasade baser -1 per bas
 varje liten tom bas -0,5p, vare stor tom bas -2p

varje wysiwygbrott -1p per 5 modeller (per 3 modeller för ogerstorlek eller större)  Första wysiwygbrott ger 0p  Kaaktärer kommer kollas "lösare" på

Sedan de finaste armeerna får tävla om våra målarpriser :)

 

Pricksystem

Vi kommer som vanligt ha ett pricksystem  2a pricken ger -1 bp 3e -2bp osv 

Saker som ger prickar:

   Lämna in resultat försent, (dock 5min för sent resulterar i 0-0 i match)

   **När jag går runt efter 90 min och informerar tid, de matcher där ingen har startat sin runda 2 så får båda spelarna en prick.

   **Spela på topp 5 borden och inte spelat 6 rundor ger båda spelarna en prick (jag kommer hålla koll, observera match 1 finns inga    topp 5 bord.)

   Komma försent till match

  

 

**Om någon känner sin motståndare är långsam så kom och informera, eller skicka ett FB medelande till mig om ni inte vill lämna bordet.  Så kommer jag hålla extra koll. Jag uppmanar dock att påminna er motståndare om tiden så ni kan hålla ett jämnt o stabilt tempo. ingen spelare skall behöva stressa för att den andra spelar långsamt.

 

 

 

Övrigt

Som vanligt kommer vi ha kiosk, gratis sovsal, kaffe samt parkering Bjuder nu även på lättare frukost

Vi kommer vara i matsalen denna gången också.

 

 

 

 

 

EXEMPELLISTOR  (lisotrna är tagna från förra året med 4500p  kommer justeras inom kort men principen är lika)

 

Exempellista 1
Main arme
Treefather  Ancient,  General,  Wizard  Adept,  Divination:  585
Forest  Prince,  Wild  Hunter  kindred,  Elven  horse,  light  armour,  Elven  cloak,  Sylvan  blades, Longbow, Curse  of  the  Black  Stag,  Talisman  of  Shielding:  470
Thicket  Shepherd,  Battle  Standard  Bearer,  Oaken  Crown:  320
24  Dryads,  champion:  458
13  Sylvan  Archers,  musician:  357
9  Wild  Huntsmen,  shields,  champion,  musician:  605
5  Thicket  Beasts,  champion:  510
7  Blade  Dancers:  230
2x1 Forest  Eagle:  100

Totalt 3625

Side army 1
Gear to forest prince Spirit of the Whirlwind +55p
13  Sylvan  Archers,  musician:  357
5  Briar  Maidens,  champion,  musician:  345
Totalt 757p

Side army 2
2X 15 Forest guard  M 195
356
add to to bladedancer unit: 8 bladedancer FC banner of silent mist +356p
Totalt 746


Exempel 2
Main army:
Sorcerer; Wizard Master (Alchemy), Pairded Weapons, Plate Armour, Hero´s Heart (Paired Weapons), Talsiman of the Void, Magical Heirloom, 540
Chosen Lord, General, Favour of Nekuja, Burning Potent, Potion of Swiftness, Immortal Gountlets, Idol of Spite, 790
20 Warriors, FC (Favoured Champion), Favour of Sugulag, Wasteland Torch, 770
8 Warhounds (Core), 130
5 Warhounds, 100
3 Chosen Knights, Favour of Sibaresh, Musician, Champion, Helberds, 499
1 Chimera, 265
3 Feldraks, Musican, Champion, Helberds, 441
Total: 3535p

Sideboard 1
Add to chosen lord:  on Wasteland Dragon +460
3 Chosen Knights, Favour of Sibaresh, Musician, Champion, Helberds, 499
Totalt 959

Sideboard 2
Add to chosen lord: on Dark Chariot 130
2x1 Warrior chariot 220
1 Chosen Chariot 390
Totalt 960

Exempellista 3

Main army
Duke, Barded horse, shield,Grail oath, Renown, basalt infusion,
Potion of swiftness, Fortress of faith, heroes heart,525
Paladin, Bsb, shield, Piety, willows ward,255
2x5 Aspirants,230
12 knights of the realm, Standard, banner of the last charge,668
Sacred relique,160
2x5 mounted yeomen,125
8 knights of the grail, FC, Flaming banner,735
31 knights forlorn, FC, @775
2x1 Scorpion,125

Totalt 4078p

Sidearmy 1
Damsel, Barded horse, wizard master, Druidism,385
Add Flaming banner to Knights forlorn +35p
Totalt 420

Side army 2
Damsel, Barded horse, wizard master, Sharmanism,385
add Banner of the rentless company to knights forlorn +35p
Totalt 420

 

 

 


Ris Och Ros

10 september 2019 - 10:50

Hej  får tacka alla som kom till eventet!  alltid lika skoj och se hur många som vill dyka upp för rulla tärning en helg..

 

 

Lite saker jag vill fråga om:

 

-Vi saknade projektor denna gången var detta problematiskt?  förskte gå runt oftare pga denna brist

-Pricksystemet  var det tydligt? stressande? bra?  Ingen fick prick för inte klarat sig till tur 2 på 90 min o jag har aldrig fått dela ut så lite försenat prickar någonsin

- borden, försökte göra en del obalans mellan bord o bord samt sida o sida.  var det för obalans? lagom? eller för lite obalans?

- Vi fick inte till tacoservering eller någon foodtruck som reservplanen var iår  var det problem få tag i resturanger på stan?  Anledningen till ingen tacos var att våra 2 taco experter kände var lite maffigt med 280 spelare att göra tacos åt.

- Information på swfbr, är detta något som är önskvärt fortfarande eller skall man gå helt över till facebook som alla andra spelsystem kör med?

- de nya pokalernas stil är något vi har som ambition att fortsätta med, vad anser ni om dessa?

 

 

Har ni andra tankar angående helgen så shoot :)


Resultatet

09 september 2019 - 04:24

Resultatet går ju läsa på ecksen men lägger upp det här med

målningen är inom parantes  dock är det inkluderat minus för prickar.  Det var inte många prickar som delades ut och ni skötte tiderna ovanligt bra denna tunering!  Tack för det!

 

Final standings
1
Christian Wennberg
Dwarven Holds
BP: 100 (20)
KP : 8497
2
Kaj Gyllinger
Dread Elves
BP: 99 (20)
KP : 10717
3
Mathias Eriksson
Empire of Sonnstahl
BP: 96 (20)
KP : 7209
4
Peter Edvardsson
The Vermin Swarm
BP: 93 (20)
KP : 6579
5
Johan Lagmo
Dread Elves
BP: 90 (18)
KP : 6640
6
Erik Aronson
Warriors of the Dark Gods
BP: 87 (20)
KP : 9201
7
Björn Ericson
Warriors of the Dark Gods
BP: 86 (20)
KP : 7871
8
Mikael olofsson
Daemon Legions
BP: 84 (20)
KP : 4932
9
Jon Josefsson
Kingdom of Equitaine
BP: 83 (20)
KP : 4539
10
Niklas Persson
Ogre Khans
BP: 82 (19)
KP : 3185
11
Mattias Lagerlöf
Saurian Ancients
BP: 82 (18)
KP : 211
12
Johannes Einemo
Sylvan Elves
BP: 80 (20)
KP : 6513
13
Johan Broman
Ogre Khans
BP: 80 (20)
KP : -2783
14
Paul Engström
Kingdom of Equitaine
BP: 79 (20)
KP : 4739
15
Tobias Johansson
Undying Dynasties
BP: 79 (20)
KP : 1282
16
Albert Johansson
Ogre Khans
BP: 78 (20)
KP : -43
17
Sebastian Huseby
Vampire Covenant
BP: 77 (20)
KP : 3849
18
Kimani Bengtsson
Undying Dynasties
BP: 77 (20)
KP : 3331
19
Carl Årling
Kingdom of Equitaine
BP: 76 (18)
KP : 2338
20
Mikael Dahlin
The Vermin Swarm
BP: 75 (20)
KP : 1679
21
Oscar Lagnelöv
Daemon Legions
BP: 75 (20)
KP : 271
22
Mattias Bark
Kingdom of Equitaine
BP: 72 (20)
KP : 765
23
Mats Skogfeldt
Warriors of the Dark Gods
BP: 72 (19)
KP : -349
24
Björn Wessel
Dread Elves
BP: 70 (20)
KP : 921
25
Albin Möller
Orcs and Goblins
BP: 69 (20)
KP : 309
26
Hampus Nordin
Dwarven Holds
BP: 69 (20)
KP : -173
27
Carl Wång
The Vermin Swarm
BP: 69 (20)
KP : -4422
28
Einar Nygård
Highborn Elves
BP: 67 (20)
KP : -67
29
Niklas Hillberg
Saurian Ancients
BP: 67 (20)
KP : -2048
30
Rasmus Karlung
Kingdom of Equitaine
BP: 66 (20)
KP : -487
31
Andreas Meister
Highborn Elves
BP: 66 (20)
KP : -1878
32
Adam Engström
Beast Herds
BP: 66 (19)
KP : -2628
33
Erik Karlsson
The Vermin Swarm
BP: 64 (19)
KP : 812
34
Erik Hammarström
Highborn Elves
BP: 63 (20)
KP : -3962
35
Peter Bejbom
The Vermin Swarm
BP: 62 (19)
KP : 1506
36
Gabriel Garcia Hagman
Vampire Covenant
BP: 62 (20)
KP : -3704
37
Johan Strandberg
Orcs and Goblins
BP: 61 (20)
KP : -723
38
Anders Herbertsson
Vampire Covenant
BP: 60 (20)
KP : -3145
39
Henrik Hoffström
Dwarven Holds
BP: 59 (20)
KP : -4459
40
Sebastian Stolt
Daemon Legions
BP: 57 (20)
KP : -6595
41
Axel Kullberg
Vampire Covenant
BP: 56 (20)
KP : -4299
42
Ted Radgren
Warriors of the Dark Gods
BP: 54 (20)
KP : 1384
43
Katarina Johansson
Kingdom of Equitaine
BP: 53 (20)
KP : -4229
44
Tommy Liljegren
Dwarven Holds
BP: 53 (20)
KP : -8885
45
Robin Nyman
Ogre Khans
BP: 51 (20)
KP : -3505
46
Johan Ribberheim
Daemon Legions
BP: 51 (20)
KP : -3596
47
Kristin Åkerblom
Vampire Covenant
BP: 51 (20)
KP : -5585
48
Henrik Karlsson
Ogre Khans
BP: 50 (20)
KP : -5922
49
Mathias Rizell
The Vermin Swarm
BP: 46 (20)
KP : -9356
50
Benny Åkerblom
Empire of Sonnstahl
BP: 45 (20)
KP : -8384
51
Hans Melander
Warriors of the Dark Gods
BP: 35 (20)
KP : -8596
52
David Englund   (spelade endast 3 matcher)
Vampire Covenant
BP: 25
KP : 543
 


Parings Första Matchen

28 augusti 2019 - 11:26

Även denna gången tar Kaj och Lasse den stora pucken att livestreama paringen för GOW
 
Denna gången blir det lite mindre snack om matchupsen då det är många matchuås att gå igenom. 
 
Söndag kl 1700 kör de igång på denna länk: twitch.tv/livewfb
 
 
Table 1: Peter Beijbom - Henrik Hoffström
Table 2: Johan Ribberheim - Erik Hammarström
Table 3: Kristin Åkerblom - David Ek
Table 4: Gabriel Garcia Hagman - Carl Wång
Table 5: Anders Herbertsson - Niklas Persson
Table 6: Johan Strandberg - Kaj Gyllinger
Table 7: Mattias Lagerlöf - Benny Åkerblom
Table 8: Sebastian Huseby - Tobias Karringer
Table 9: Johan Lagmo - Johannes Einemo
Table 10: Mathias Rizell - Arrangör
Table 11: Tommy Liljegren - Jon Josefsson
Table 12: Sebastian Stolt - Adam Engström
Table 13: Björn Ericson - Albert Johansson
Table 14: Paul Engström - Lars Robin Nyman
Table 15: Mikael Dahlin - Peter Edvardsson
Table 16: Tobias Johansson - Erik Aronson
Table 17: David Englund - Mats Skogfeldt
Table 18: Niklas Hillberg - Björn Wessel
Table 19: Andreas Meister - Mikael Olofsson
Table 20: Mattias Bark - Carl Årling
Table 21: Oscar Lagnelöv - Hans Melander
Table 22: Mathias Eriksson - Johan Broman
Table 23: Erik Karlsson - Albin Möller
Table 24: Kimani Bengtsson - Ted Radgren
Table 25: Christian Wennberg - Katarina Johansson
Table 26: Hampus Nordin - Marcus Engblom
Table 27: Axel Kullberg - Rasmus Karlung
Table 28: Henrik Karlsson - Einar Nygård


Listor!!

23 augusti 2019 - 20:51

Nu är listorna ute. På söndag skall jag städa upp vissa stökiga listor som är svårlästa( kommer till dator då)


Listorna ligger i paringpogrammet:

http://ecksen.com/eto/#/tournament/52