Hoppa till innehåll


Foto

Etc 2019


  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1 Dennis P

Dennis P

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 381 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 22 juli 2019 - 07:42

Hej

ETC är snart igång, (9-11 augusti) Laget är spikat sedan länge vilket nog de flesta vet, men jag har fått uppfattningen om att många inte vet vilka armeer Sverige spelar med eller vilka Sverige möter match 1

 

Kapten Peter Edvardsson

Coach: Johan Lagmo

 

Marcus Östling - Undead Dynasties

Marcus Engblom - Daemonic Legion

Erik Aronson – Warriors of the Dark Gods

Mathias Eriksson - Ogre Khans

Mattias Lagerlöf - Vermin Swarm

Christian Wennberg - Vampire Covenant - Lamia Bloodline

Peter Sundberg - Empire of Sonnstahl

Morgan Andersson – Orcs and Goblins

 

 

Listorna till ETC kan man se här:

https://drive.google...gkBF2wKXk4/view

 

 

Första matchen blir mot Kroatien

 

Paringen match 1:

1) Denmark vs Poland
2) Portugal vs Wales
3) Czech Republic vs Bulgaria
4) Latvia vs Italy
5) Ireland vs Germany
6) Scotland vs Finland
7) France vs Slovenia
8) Australia vs Argentina
9) Switzerland vs Spain
10) Mexico vs Norway
11) USA vs New Zealand
12) Montenegro vs Ukraine
13) Serbia vs Austria
14) Russia vs Turkey
15) Belgium vs UN
16) Belarus vs England
17) Luxembourg vs Netherlands
18) Sweden vs Croatia

 

 

 

Med detta vill jag önska hela laget lycka till !!


Dennis "Pink Gangster" Palmkvist

 

Hard core achievment avklarad: "Vaul the Maul" Förstöra 200p magic items på en match
Kalla mig Hobbyspelare :)

 

ETC 2013- High Elves

ETC 2014- Wood Elves, 1st place!

ETC 2015- High Elves

2nd place 8:e editions rankning (Sverige).


#2 Lagerlöf

Lagerlöf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 916 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 22 juli 2019 - 07:47

Snyggt!

#3 GGH

GGH

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 175 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Stockholm

Postad 22 juli 2019 - 12:55

Suveränt att ge oss info i denna tråd!
Gabriel GH

#4 Dennis P

Dennis P

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 381 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 22 juli 2019 - 13:07

Inga problem  antar/hoppas Peter alt Lagge ordnar till någon form av live uppdate under ETC sedan  (hoppas jag iallfall)


Dennis "Pink Gangster" Palmkvist

 

Hard core achievment avklarad: "Vaul the Maul" Förstöra 200p magic items på en match
Kalla mig Hobbyspelare :)

 

ETC 2013- High Elves

ETC 2014- Wood Elves, 1st place!

ETC 2015- High Elves

2nd place 8:e editions rankning (Sverige).


#5 Lagge

Lagge

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 090 Inlägg:

Postad 31 juli 2019 - 21:12

Det kommer om du ändrar mitt namn till Johan ;)

Johan Lagmo
Alla barnen har VM guld utom Kaj, han valde att äta medeltidspaj.
Atlantis
Team Sweden ETC - 2011 DoC
Team Sweden ETC - 2012 OnG

Team Sweden ETC - 2013 Skaven

Team Sweden ETC - 2014 DE 


#6 Dennis P

Dennis P

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 381 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 01 augusti 2019 - 03:23

Done :D


Dennis "Pink Gangster" Palmkvist

 

Hard core achievment avklarad: "Vaul the Maul" Förstöra 200p magic items på en match
Kalla mig Hobbyspelare :)

 

ETC 2013- High Elves

ETC 2014- Wood Elves, 1st place!

ETC 2015- High Elves

2nd place 8:e editions rankning (Sverige).


#7 AlFiKa

AlFiKa

    Advanced Member

  • Admin
  • PipPipPip
  • 3 023 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 11 augusti 2019 - 20:45

ETC 2019 är slut och Sverige hamnade tillslut på en 14e plats av 36. 489 poins totalt (8x6 matcher) kan jämföras med vinnarna Tyskland på 546 points, följ av Spanien 545 och Schweiz 538.
 
ToruneyKeeper ETC T9A 2019
 
Round 1

Sweden vs Croatia
(133) 100 - 60 (27)
 
Marcus Engblom (Sweden) 20 - 0 Dennis Arnt "Mr.Gobbo" Valgren (Croatia - Orcs and Goblins)

Peter Sundberg (Sweden - Empire of Sonnstahl) 9 - 11 Filip Najman (Croatia)

Mattias Lagerlöf (Sweden) 19 - 1 Vedran Zuanic (Croatia - Daemon Legions)

Mathias Eriksson (Sweden - Highborn Elves) 20 - 0 Filip Blokar (Croatia - Highborn Elves)

Christian Wennberg (Sweden - Vampire Covenant) 17 - 3 jens hollensen (Croatia - Beast Herds)

Erik Aronson (Sweden - Warriors of the Dark Gods) 8 - 12 Marko Lukic (Croatia - Undying Dynasties)

Morgan Andersson (Sweden - Orcs and Goblins) 20 - 0 Josip Ivani (Croatia - Empire of Sonnstahl)

Marcus Östling (Sweden - Undying Dynasties) 20 - 0 Jan Jakovljevic (Croatia - Saurian Ancients)
 
 
Round 2
 
Sweden vs Italy
(67) 67 - 93 (93)
 
Morgan Andersson (Sweden - Orcs and Goblins) 12 - 8 Andrea B. Sferrazza (Italy)

Marcus Engblom (Sweden) 1 - 19 Francesco Di Bonaventura (Italy - Kingdom of Equitaine)

Peter Sundberg (Sweden - Empire of Sonnstahl) 8 - 12 Alberto Petrosino (Italy - Orcs and Goblins)

Erik Aronson (Sweden - Warriors of the Dark Gods) 4 - 16 Giovanni Del Fabbro (Italy)

Mattias Lagerlöf (Sweden) 15 - 5 Simone Cucuzza (Italy - Undying Dynasties)

Mathias Eriksson (Sweden - Highborn Elves) 0 - 20 Andrea Manfroni (Italy - Ogre Khans)

Marcus Östling (Sweden - Undying Dynasties) 16 - 4 Alberto Rupoli (Italy)

Christian Wennberg (Sweden - Vampire Covenant) 11 - 9 Andrea Spatocco (Italy - Saurian Ancients)

Round 3

Switzerland vs Sweden
(93) 93 - 67 (67)
 
cocofreeze (Switzerland - Daemon Legions) 16 - 4 Mattias Lagerlöf (Sweden)

Aurelien Barakat (Switzerland) 8 - 12 Mathias Eriksson (Sweden - Highborn Elves)

Paul Berclaz (Switzerland - Dwarven Holds) 13 - 7 Erik Aronson (Sweden - Warriors of the Dark Gods)

Zaganidis Dimitri (Switzerland - ) 13 - 7 Marcus Östling (Sweden - Undying Dynasties)

Filip (Switzerland - Vampire Covenant) 14 - 6 Morgan Andersson (Sweden - Orcs and Goblins)

Panchard Xavier (Switzerland - The Vermin Swarm) 5 - 15 Peter Sundberg (Sweden - Empire of Sonnstahl)

Geiser (Switzerland) 11 - 9 Christian Wennberg (Sweden - Vampire Covenant)

Thomas "TheLegend27" Burri (Switzerland - ) 13 - 7 Marcus Engblom (Sweden)

Round 4
Sweden vs Montenegro
(118) 100 - 60 (42)
 
Erik Aronson (Sweden - Warriors of the Dark Gods) 13 - 7 Aleksandar Vilotic (Montenegro)

Mathias Eriksson (Sweden - Highborn Elves) 20 - 0 Luka Lazic (Montenegro)

Mattias Lagerlöf (Sweden) 11 - 9 Darko Brdareski (Montenegro - Undying Dynasties)

Peter Sundberg (Sweden - Empire of Sonnstahl) 14 - 6 Đorđe Ratković (Montenegro - Vampire Covenant)

Marcus Östling (Sweden - Undying Dynasties) 10 - 10 Bogi (Montenegro)

Morgan Andersson (Sweden - Orcs and Goblins) 20 - 0 Konstantin Brasovan (Montenegro - Saurian Ancients)
 
Marcus Engblom (Sweden) 19 - 1 Miljan (Montenegro - Infernal Dwarves)

Christian Wennberg (Sweden - Vampire Covenant) 11 - 9 Dušan Jovanović (Montenegro)
 
 
Round 5
Russia vs Sweden
(86) 86 - 74 (74)
 
Alexander Koshkin (Russia - Daemon Legions) 8 - 12 Mattias Lagerlöf (Sweden)

Aleksey "akniles" Slinka (Russia - Dread Elves) 19 - 1 Mathias Eriksson (Sweden - Highborn Elves)

Sergey "TroR" Klimenko (Russia - Empire of Sonnstahl) 6 - 14 Erik Aronson (Sweden - Warriors of the Dark Gods)

Mity (Russia - Undying Dynasties) 12 - 8 Marcus Östling (Sweden - Undying Dynasties)

Stanislav (Russia - Vampire Covenant) 9 - 11 Morgan Andersson (Sweden - Orcs and Goblins)

Stanislav "Flam" Fesenko (Russia) 8 - 12 Peter Sundberg (Sweden - Empire of Sonnstahl)

Konstantin Nikulin (Russia - Saurian Ancients) 12 - 8 Christian Wennberg (Sweden - Vampire Covenant)

Kirill Adelfinskiy (Russia - Warriors of the Dark Gods) 12 - 8 Marcus Engblom (Sweden)
 
 
Round 6
Sweden vs England
(81) 81 - 79 (79)
 
Morgan Andersson (Sweden - Orcs and Goblins) 12 - 8 Mikey Newman (England - Dwarven Holds)

Peter Sundberg (Sweden - Empire of Sonnstahl) 9 - 11 Jacob Corteen (England - Kingdom of Equitaine)

Christian Wennberg (Sweden - Vampire Covenant) 12 - 8 Warren Brewster (England - Saurian Ancients)

Mathias Eriksson (Sweden - Highborn Elves)  10 - 10 Rafael Harbinson (England - Vampire Covenant)

Mattias Lagerlöf (Sweden) 9 - 11 Craig Johnson (England - Ogre Khans)

Marcus Östling (Sweden - Undying Dynasties) 10 - 10 Amit Hindocha (England - Undying Dynasties)

Erik Aronson (Sweden - Warriors of the Dark Gods) 10 - 10 Felix Newman (England - Empire of Sonnstahl)

Marcus Engblom (Sweden) 9 - 11 Adam Jones (England - Warriors of the Dark Gods)
Björn Ericson
SWFBR - Admin
The 9th Age - Army Design Team
Förening: GoB Syd

#8 Dennis P

Dennis P

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 381 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 12 augusti 2019 - 08:07

Snyggt!

Dennis "Pink Gangster" Palmkvist

 

Hard core achievment avklarad: "Vaul the Maul" Förstöra 200p magic items på en match
Kalla mig Hobbyspelare :)

 

ETC 2013- High Elves

ETC 2014- Wood Elves, 1st place!

ETC 2015- High Elves

2nd place 8:e editions rankning (Sverige).


#9 Raptor

Raptor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 110 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 12 augusti 2019 - 11:19

Oooh, det här var en bra sammanställning! I like! :D


//The Kaj

 

ETC Team Sweden 2011 - Dark Elves
ETC Team Sweden 2012 - Dark Elves
ETC Team Sweden 2013 - Vampire Counts
ETC Team Sweden 2015 - Dark Elves
ETC Team Sweden 2016 - Captain

ETC Team Sweden 2017 - Daemon Legions

Swedish Champion 2014/2017

8th edition Rank: #1
 

The deviant seek but one place.

 





1 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 1 gäster, 0 anonyma medlemmar