Hoppa till innehåll


Foto

Lottning Och Resultat -14


  • Stängt ämne Detta ämne är stängt
21 replies to this topic

#1 AlFiKa

AlFiKa

    Advanced Member

  • Admin
  • PipPipPip
  • 3 014 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 08 mars 2014 - 12:26

Lottning Runda 1

 

 1.:    Hampus Berg - Daniel Talmid    
 2.:    David Wessling - Björn Broberg    
 3.:    Rickard Johansson - Michael (Tuuling) Björling    
 4.:    Oscar Lagnelöv - Jack Andersson    
 5.:    Mikael Magnusson - Håkan Schönkvist    
 6.:    Alexander Holmberg - Daniel Terdell    
 7.:    David Lessing - Stefan Olsson    
 8.:    Marcus Engblom - David Talmid    
 9.:    Per Barkestam - Patrik Holgersson    
10.:    Robert Johansson - Victor Eriksson    
11.:    Rasmus Macdowall - Tobias Hallberg    
12.:    David Dynefors - Johan Lagmo    
13.:    Daniel Pettersson - Kalle Persson    
14.:    Tomas Skoglund - Mats Ström    
15.:    Christian Wennberg - Anders Arodén    
16.:    Johannes Einemo - Simon Holm    
17.:    Ulf Törnqvist - Andreas Malmström    
18.:    Erik Aronson - Sebastian Berg    
19.:    Dennis Palmkvist - Christian Johannesson    
20.:    Erik Damborg - Eric Gustafsson    
21.:    Daniel Karlsson - Joakim Adenmark    
 


Björn Ericson
SWFBR - Admin
The 9th Age - Army Design Team
Förening: GoB Syd

#2 AlFiKa

AlFiKa

    Advanced Member

  • Admin
  • PipPipPip
  • 3 014 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 08 mars 2014 - 12:58

Resultat Runda 1

 

 1.:    Oscar Lagnelöv - Jack Andersson     : 20-0     (2622-519)
 2.:    Mikael Magnusson - Håkan Schönkvist     : 20-0     (2389-360)
 3.:    David Lessing - Stefan Olsson     : 19-1     (1545-160)
 4.:    Christian Wennberg - Anders Arodén     : 17-3     (1633-450)
 5.:    Robert Johansson - Victor Eriksson     : 17-3     (1839-693)
 6.:    Per Barkestam - Patrik Holgersson     : 15-5     (1251-370)
 7.:    Alexander Holmberg - Daniel Terdell     : 15-5     (2194-1338)
 8.:    Hampus Berg - Daniel Talmid     : 14-6     (920-186)
 9.:    David Wessling - Björn Broberg     : 12-8     (790-368)
10.:    Rickard Johansson - Michael (Tuuling) Björling     : 10-10     (894-824)
11.:    Erik Damborg - Eric Gustafsson     : 11-9     (1121-875)
12.:    Daniel Karlsson - Joakim Adenmark     : 10-10     (1532-1473)
13.:    Johannes Einemo - Simon Holm     : 10-10     (1788-1773)
14.:    Rasmus Macdowall - Tobias Hallberg     : 7-13     (930-1381)
15.:    Erik Aronson - Sebastian Berg     : 7-13     (200-690)
16.:    Tomas Skoglund - Mats Ström     : 5-15     (250-1005)
17.:    Daniel Pettersson - Kalle Persson     : 2-18     (902-2246)
18.:    Dennis Palmkvist - Christian Johannesson     : 0-20     (690-2269)
19.:    Marcus Engblom - David Talmid     : 0-20     (499-2145)
20.:    David Dynefors - Johan Lagmo     : 0-20     (525-2500)
21.:    Ulf Törnqvist - Andreas Malmström     : 0-20     (313-2650)
 


Detta inlägg har redigerats av AlFiKa: 08 mars 2014 - 13:41
Uppdaterat matchresultat Erik Dambord - Eric Gustafsson 11-9

Björn Ericson
SWFBR - Admin
The 9th Age - Army Design Team
Förening: GoB Syd

#3 AlFiKa

AlFiKa

    Advanced Member

  • Admin
  • PipPipPip
  • 3 014 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 08 mars 2014 - 13:08

Lottning Runda 2

 

1.:    Oscar Lagnelöv - Andreas Malmström    
 2.:    Mikael Magnusson - Johan Lagmo    
 3.:    Christian Johannesson - David Talmid    
 4.:     David Lessing - Kalle Persson    
 5.:    Robert Johansson - Christian Wennberg    
 6.:     Alexander Holmberg - Per Barkestam    
 7.:     Hampus Berg - Mats Ström    
 8.:     Sebastian Berg - Tobias Hallberg    
 9.:     David Wessling - Rickard Johansson    
10.:     Erik Damborg - Daniel Karlsson    
11.:     Johannes Einemo - Joakim Adenmark    
12.:     Simon Holm - Eric Gustafsson    
13.:     Michael (Tuuling) Björling - Björn Broberg    
14.:     Erik Aronson - Rasmus Macdowall    
15.:     Daniel Talmid - Tomas Skoglund    
16.:     Daniel Terdell - Patrik Holgersson    
17.:     Anders Arodén - Victor Eriksson    
18.:     Daniel Pettersson - Stefan Olsson    
19.:     Dennis Palmkvist - Marcus Engblom    
20.:     David Dynefors - Håkan Schönkvist    
21.:     Ulf Törnqvist - Jack Andersson  


Björn Ericson
SWFBR - Admin
The 9th Age - Army Design Team
Förening: GoB Syd

#4 AlFiKa

AlFiKa

    Advanced Member

  • Admin
  • PipPipPip
  • 3 014 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 08 mars 2014 - 17:14

Resultat Runda 2

1.:    Sebastian Berg - Tobias Hallberg     : 20-0     (2473-811)
 2.:    Oscar Lagnelöv - Andreas Malmström     : 11-9     (1308-1144)
 3.:    Johannes Einemo - Joakim Adenmark     : 20-0     (2550-414)
 4.:    David Lessing - Kalle Persson     : 10-10     (862-805)
 5.:    Erik Aronson - Rasmus Macdowall     : 20-0     (2149-503)
 6.:    Mikael Magnusson - Johan Lagmo     : 6-14     (250-946)
 7.:    Erik Damborg - Daniel Karlsson     : 15-5     (1523-655)
 8.:    Daniel Talmid - Tomas Skoglund     : 20-0     (2585-825)
 9.:    Alexander Holmberg - Per Barkestam     : 10-10     (861-815)
10.:    Michael (Tuuling) Björling - Björn Broberg     : 15-5     (1258-387)
11.:    Christian Johannesson - David Talmid     : 5-15     (1049-1909)
12.:    Robert Johansson - Christian Wennberg     : 7-13     (570-1131)
13.:    Hampus Berg - Mats Ström     : 7-13     (282-750)
14.:    David Wessling - Rickard Johansson     : 9-11     (674-898)
15.:    David Dynefors - Håkan Schönkvist     : 20-0     (2600-418)
16.:    Ulf Törnqvist - Jack Andersson     : 20-0     (2400-170)
17.:    Simon Holm - Eric Gustafsson     : 9-11     (490-662)
18.:    Daniel Pettersson - Stefan Olsson     : 14-6     (1018-335)
19.:    Anders Arodén - Victor Eriksson     : 12-8     (641-340)
20.:    Dennis Palmkvist - Marcus Engblom     : 10-10     (570-616)
21.:    Daniel Terdell - Patrik Holgersson     : 4-16     (653-1604)


Björn Ericson
SWFBR - Admin
The 9th Age - Army Design Team
Förening: GoB Syd

#5 AlFiKa

AlFiKa

    Advanced Member

  • Admin
  • PipPipPip
  • 3 014 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 08 mars 2014 - 17:21

Lottning Runda 3

 1.:    Johan Lagmo - David Talmid    
 2.:    Sebastian Berg - Oscar Lagnelöv    
 3.:    Christian Wennberg - Johannes Einemo    
 4.:    David Lessing - Andreas Malmström    
 5.:    Kalle Persson - Mats Ström    
 6.:    Mikael Magnusson - Erik Aronson    
 7.:    Daniel Talmid - Erik Damborg    
 8.:    Michael (Tuuling) Björling - Alexander Holmberg    
 9.:    Christian Johannesson - Per Barkestam    
10.:    Robert Johansson - David Wessling    
11.:    Hampus Berg - Rickard Johansson    
12.:    David Dynefors - Patrik Holgersson    
13.:    Ulf Törnqvist - Eric Gustafsson    
14.:    Daniel Pettersson - Simon Holm    
15.:    Anders Arodén - Daniel Karlsson    
16.:    Tobias Hallberg - Björn Broberg    
17.:    Marcus Engblom - Victor Eriksson    
18.:    Dennis Palmkvist - Joakim Adenmark    
19.:    Daniel Terdell - Stefan Olsson    
20.:    Rasmus Macdowall - Tomas Skoglund
21.:    Jack Andersson - Håkan Schönkvist


Björn Ericson
SWFBR - Admin
The 9th Age - Army Design Team
Förening: GoB Syd

#6 AlFiKa

AlFiKa

    Advanced Member

  • Admin
  • PipPipPip
  • 3 014 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 08 mars 2014 - 20:37

Resultat Runda 3

 1.:    Sebastian Berg - Oscar Lagnelöv     : 20-0     (2206-563)
 2.:    David Lessing - Andreas Malmström     : 20-0     (2449-283)
 3.:    Kalle Persson - Mats Ström     : 20-0     (2390-688)
 4.:    Johan Lagmo - David Talmid     : 13-7     (1530-1015)
 5.:    David Dynefors - Patrik Holgersson     : 20-0     (2748-696)
 6.:    Daniel Talmid - Erik Damborg     : 10-10     (1434-1363)
 7.:    Anders Arodén - Daniel Karlsson     : 20-0     (2725-0)
 8.:    Hampus Berg - Rickard Johansson     : 14-6     (952-250)
 9.:    Mikael Magnusson - Erik Aronson     : 8-12     (885-1262)
10.:    Tobias Hallberg - Björn Broberg     : 20-0     (2625-461)
11.:    Christian Wennberg - Johannes Einemo     : 2-18     (1034-2314)
12.:    Ulf Törnqvist - Eric Gustafsson     : 12-8     (889-535)
13.:    Dennis Palmkvist - Joakim Adenmark     : 20-0     (2550-0)
14.:    Marcus Engblom - Victor Eriksson     : 20-0     (2645-430)
15.:    Michael (Tuuling) Björling - Alexander Holmberg     : 5-15     (955-1735)
16.:    Christian Johannesson - Per Barkestam     : 5-15     (1103-1937)
17.:    Daniel Terdell - Stefan Olsson     : 20-0     (2122-156)
18.:    Robert Johansson - David Wessling     : 0-20     (345-2395)
19.:    Jack Andersson - Håkan Schönkvist     : 20-0     (2196-593)
20.:    Rasmus Macdowall - Tomas Skoglund     : 10-10     (1755-1777)
21.:    Daniel Pettersson - Simon Holm     : 0-20     (325-2301)
 


Björn Ericson
SWFBR - Admin
The 9th Age - Army Design Team
Förening: GoB Syd

#7 AlFiKa

AlFiKa

    Advanced Member

  • Admin
  • PipPipPip
  • 3 014 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 08 mars 2014 - 20:43

Tabell Dag 1

Namn                               Poäng    Totalt    Differans
1. Sebastian Berg                  53     53        3795
Deamons of Chaos
2. David Lessing                   49     49        3608
Ogre Kingdoms
3. Johannes Einemo                 48     48        3431
Warriors of Chaos
4. Kalle Persson                   48     48        2989
High Elves
5. Johan Lagmo                     47     47        3186
Deamons of Chaos
6. David Talmid                    42     42        1991
Vampire Counts
7. David Wessling                  41     41        2248
Deamons of Chaos
8. David Dynefors                  40     40        2259
High Elves
9. Alexander Holmberg              40     40        1682
Dark Elves
10. Per Barkestam                   40     40        1669
Ogre Kingdoms
11. Simon Holm                      39     39        1789
High Elves
12. Erik Aronson                    39     39        1533
High Elves
13. Daniel Talmid                   36     36        1097
Deamons of Chaos
14. Erik Damborg                    36     36        1043
Chaos Dwarfs
15. Anders Arodén                   35     35        1843
Warriors of Chaos
16. Hampus Berg                     35     35        968
High Elves
17. Mikael Magnusson                34     34        956
High Elves
18. Tobias Hallberg                 33     33        953
Orc & Goblins
19. Christian Wennberg              32     32        464
Warriors of Chaos
20. Ulf Törnqvist                   32     32        247
High Elves
21. Oscar Lagnelöv                  31     31        624
Warriors of Chaos
22. Dennis Palmkvist                30     30        925
High Elves
23. Marcus Engblom                  30     30        615
Orc & Goblins
24. Michael (Tuuling) Björling      30     30        21
Skaven
25. Christian Johannesson           30     30        -115
High Elves
26. Daniel Terdell                  29     29        159
Wood Elves
27. Andreas Malmström               29     29        7
The Empire
28. Eric Gustafsson                 28     28        -428
Skaven
29. Mats Ström                      28     28        -479
The Empire
30. Rickard Johansson               27     27        -408
Orc & Goblins
31. Robert Johansson                24     24        -1465
The Empire
32. Patrik Holgersson               21     21        -1982
Orc & Goblins
33. Jack Andersson                  20     20        -2730
Vampire Counts
34. Rasmus Macdowall                17     17        -2119
Orc & Goblins
35. Daniel Pettersson               16     16        -2637
Deamons of Chaos
36. Tomas Skoglund                  15     15        -2493
Bretonnia
37. Daniel Karlsson                 15     15        -3534
The Empire
38. Björn Broberg                   13     13        -3457
Lizzardmen
39. Victor Eriksson                 11     11        -3662
Orc & Goblins
40. Joakim Adenmark                 10     10        -4745
Vampire Counts
41. Stefan Olsson                   7     7        -4034
High Elves
42. Håkan Schönkvist                0     0        -5814
Bretonnia
 


Björn Ericson
SWFBR - Admin
The 9th Age - Army Design Team
Förening: GoB Syd

#8 AlFiKa

AlFiKa

    Advanced Member

  • Admin
  • PipPipPip
  • 3 014 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 08 mars 2014 - 20:48

Lottning Runda 4

 1.:    Sebastian Berg - David Lessing    
 2.:    Johannes Einemo - Kalle Persson    
 3.:    David Wessling - Johan Lagmo    
 4.:    David Dynefors - David Talmid    
 5.:    Alexander Holmberg - Simon Holm    
 6.:    Erik Aronson - Per Barkestam    
 7.:    Daniel Talmid - Anders Arodén    
 8.:    Hampus Berg - Erik Damborg    
 9.:    Mikael Magnusson - Tobias Hallberg    
10.:    Christian Wennberg - Ulf Törnqvist    
11.:    Dennis Palmkvist - Oscar Lagnelöv    
12.:    Marcus Engblom - Michael (Tuuling) Björling    
13.:    Daniel Terdell - Christian Johannesson    
14.:    Andreas Malmström - Eric Gustafsson    
15.:    Rickard Johansson - Mats Ström    
16.:    Robert Johansson - Patrik Holgersson    
17.:    Jack Andersson - Rasmus Macdowall    
18.:    Daniel Pettersson - Tomas Skoglund    
19.:    Daniel Karlsson - Björn Broberg    
20.:    Victor Eriksson - Joakim Adenmark    
21.:    Håkan Schönkvist - Stefan Olsson


Björn Ericson
SWFBR - Admin
The 9th Age - Army Design Team
Förening: GoB Syd

#9 AlFiKa

AlFiKa

    Advanced Member

  • Admin
  • PipPipPip
  • 3 014 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 09 mars 2014 - 12:50

Resultat Runda 4
 1.:    Sebastian Berg - David Lessing     : 13-7     (659-130)
 2.:    Johannes Einemo - Kalle Persson     : 10-10     (1325-1415)
 3.:    Mikael Magnusson - Tobias Hallberg     : 19-1     (2055-650)
 4.:    David Wessling - Johan Lagmo     : 10-10     (660-585)
 5.:    Christian Wennberg - Ulf Törnqvist     : 19-1     (2068-597)
 6.:    Dennis Palmkvist - Oscar Lagnelöv     : 20-0     (1892-211)
 7.:    Alexander Holmberg - Simon Holm     : 10-10     (1692-1835)
 8.:    Rickard Johansson - Mats Ström     : 20-0     (2633-244)
 9.:    Hampus Berg - Erik Damborg     : 12-8     (610-230)
10.:    Erik Aronson - Per Barkestam     : 8-12     (466-873)
11.:    Marcus Engblom - Michael (Tuuling) Björling     : 16-4     (1963-1050)
12.:    Robert Johansson - Patrik Holgersson     : 20-0     (2725-109)
13.:    David Dynefors - David Talmid     : 3-17     (1129-2197)
14.:    Jack Andersson - Rasmus Macdowall     : 20-0     (2375-321)
15.:    Andreas Malmström - Eric Gustafsson     : 10-10     (1224-1191)
16.:    Daniel Talmid - Anders Arodén     : 0-20     (165-1670)
17.:    Daniel Karlsson - Björn Broberg     : 16-4     (1523-550)
18.:    Daniel Terdell - Christian Johannesson     : 0-20     (175-2339)
19.:    Victor Eriksson - Joakim Adenmark     : 16-4     (1532-630)
20.:    Daniel Pettersson - Tomas Skoglund     : 10-10     (1438-1443)
21.:    Håkan Schönkvist - Stefan Olsson     : 12-8     (1549-1110)


Björn Ericson
SWFBR - Admin
The 9th Age - Army Design Team
Förening: GoB Syd

#10 AlFiKa

AlFiKa

    Advanced Member

  • Admin
  • PipPipPip
  • 3 014 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 09 mars 2014 - 12:54

Lottning Runda 5
1.: Sebastian Berg - David Talmid
2.: Kalle Persson - Anders Arodén
3.: Johan Lagmo - Johannes Einemo
4.: Mikael Magnusson - David Lessing
5.: David Wessling - Per Barkestam
6.: Dennis Palmkvist - Christian Wennberg
7.: Alexander Holmberg - Christian Johannesson
8.: Rickard Johansson - Simon Holm
9.: Hampus Berg - Erik Aronson
10.: Robert Johansson - Marcus Engblom
11.: David Dynefors - Erik Damborg
12.: Andreas Malmström - Jack Andersson
13.: Daniel Talmid - Eric Gustafsson
14.: Michael (Tuuling) Björling - Tobias Hallberg
15.: Oscar Lagnelöv - Ulf Törnqvist
16.: Daniel Terdell - Daniel Karlsson
17.: Victor Eriksson - Mats Ström
18.: Daniel Pettersson - Patrik Holgersson
19.: Rasmus Macdowall - Stefan Olsson
20.: Björn Broberg - Tomas Skoglund
21.: Joakim Adenmark - Håkan Schönkvist


 


Detta inlägg har redigerats av AlFiKa: 09 mars 2014 - 13:28
Uppdatering med ändring på 16 och 20

Björn Ericson
SWFBR - Admin
The 9th Age - Army Design Team
Förening: GoB Syd

#11 AlFiKa

AlFiKa

    Advanced Member

  • Admin
  • PipPipPip
  • 3 014 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 09 mars 2014 - 17:06

Resultat Runda 5

 1.:    Sebastian Berg - David Talmid     : 15-5     (1230-385)
 2.:    David Wessling - Per Barkestam     : 20-0     (2625-520)
 3.:    Kalle Persson - Anders Arodén     : 14-6     (1075-445)
 4.:    Alexander Holmberg - Christian Johannesson     : 20-0     (2400-880)
 5.:    Johan Lagmo - Johannes Einemo     : 10-10     (1529-1584)
 6.:    Dennis Palmkvist - Christian Wennberg     : 14-6     (1473-830)
 7.:    Mikael Magnusson - David Lessing     : 11-9     (841-681)
 8.:    Rickard Johansson - Simon Holm     : 13-7     (1648-1079)
 9.:    Hampus Berg - Erik Aronson     : 11-9     (695-520)
10.:    Daniel Talmid - Eric Gustafsson     : 20-0     (2970-915)
11.:    Michael (Tuuling) Björling - Tobias Hallberg     : 20-0     (2756-73)
12.:    Oscar Lagnelöv - Ulf Törnqvist     : 20-0     (2440-610)
13.:    Robert Johansson - Marcus Engblom     : 8-12     (823-1231)
14.:    David Dynefors - Erik Damborg     : 10-10     (1215-1225)
15.:    Daniel Terdell - Björn Broberg     : 20-0     (2575-856)
16.:    Daniel Pettersson - Patrik Holgersson     : 19-1     (1809-325)
17.:    Andreas Malmström - Jack Andersson     : 2-18     (745-2056)
18.:    Rasmus Macdowall - Stefan Olsson     : 20-0     (2672-608)
19.:    Victor Eriksson - Mats Ström     : 11-9     (1014-775)
20.:    Joakim Adenmark - Håkan Schönkvist     : 20-0     (1911-326)
21.:    Daniel Karlsson - Tomas Skoglund     : 2-18     (445-1698)
 


Slutresultat WettCon-14

Namn                               Poäng    Målning    Frågesport    Sportslighet    Totalt    Differans
1. Sebastian Berg                  81     7     0     0     88        5169
Deamons of Chaos
2. Kalle Persson                   72     4     0     0     76        3709
High Elves
3. David Wessling                  71     5     0     0     76        4428
Deamons of Chaos
4. Alexander Holmberg              70     5     0     0     75        3059
Dark Elves
5. Johannes Einemo                 68     5     0     0     73        3396
Warriors of Chaos
6. Johan Lagmo                     67     4     0     0     71        3056
Deamons of Chaos
7. David Lessing                   65     5     0     0     70        2919
Ogre Kingdoms
8. Dennis Palmkvist                64     5     0     0     69        3249
High Elves
9. Mikael Magnusson                64     5     0     0     69        2521
High Elves
10. David Talmid                    64     5     0     0     69        2214
Vampire Counts
11. Anders Arodén                   61     7     0     0     68        2718
Warriors of Chaos
12. Rickard Johansson               60     5     0     0     65        2550
Orc & Goblins
13. Marcus Engblom                  58     5     0     0     63        1936
Orc & Goblins
14. Hampus Berg                     58     5     0     0     63        1523
High Elves
15. Jack Andersson                  58     5     0     0     63        635
Vampire Counts
16. Simon Holm                      56     6     0     0     62        1363
High Elves
17. Christian Wennberg              57     5     0     0     62        1292
Warriors of Chaos
18. Daniel Talmid                   56     5     0     0     61        1647
Deamons of Chaos
19. Erik Aronson                    56     4     0     0     60        951
High Elves
20. Erik Damborg                    54     6     0     0     60        673
Chaos Dwarfs
21. Michael (Tuuling) Björling      54     5     0     0     59        1791
Skaven
22. Oscar Lagnelöv                  51     6     0     0     57        773
Warriors of Chaos
23. Robert Johansson                52     5     0     0     57        743
The Empire
24. Per Barkestam                   52     5     0     0     57        -29
Ogre Kingdoms
25. David Dynefors                  53     3     0     0     56        1181
High Elves
26. Daniel Terdell                  49     7     0     0     56        -286
Wood Elves
27. Christian Johannesson           50     4     0     0     54        529
High Elves
28. Daniel Pettersson               45     5     0     0     50        -1158
Deamons of Chaos
29. Tomas Skoglund                  43     5     0     0     48        -1235
Bretonnia
30. Andreas Malmström               41     5     0     0     46        -1271
The Empire
31. Rasmus Macdowall                37     8     0     0     45        -2109
Orc & Goblins
32. Victor Eriksson                 38     5     0     0     43        -2521
Orc & Goblins
33. Eric Gustafsson                 38     4     0     0     42        -2516
Skaven
34. Mats Ström                      37     5     0     0     42        -3107
The Empire
35. Joakim Adenmark                 34     7     0     0     41        -4062
Vampire Counts
36. Ulf Törnqvist                   33     4     0     1     38        -3054
High Elves
37. Tobias Hallberg                 34     3     0     0     37        -3135
Orc & Goblins
38. Björn Broberg                   29     5     0     0     34        -4243
Lizzardmen
39. Patrik Holgersson               22     7     0     0     29        -6082
Orc & Goblins
40. Daniel Karlsson                 21     5     0     0     26        -5720
The Empire
41. Stefan Olsson                   15     4     0     0     19        -6537
High Elves
42. Håkan Schönkvist                12     5     0     0     17        -6960
Bretonnia

 


Detta inlägg har redigerats av AlFiKa: 10 mars 2014 - 23:30
Uppdaterat med ändring på Hampus Berg och Erik Aronsons match.

Björn Ericson
SWFBR - Admin
The 9th Age - Army Design Team
Förening: GoB Syd

#12 Yann

Yann

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 308 Inlägg:

Postad 09 mars 2014 - 18:38

Tack för supersnabba updateringar under helgen och stort grattis till alla Nurgle arméer....

 

Hmm.. varför gick det inget vidare för Empire lagen?



#13 Raptor

Raptor

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 089 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 09 mars 2014 - 18:40

Bara konstatera att DoC fungerar fint i den här draften (också) då ^^

Dock är ju en seger med 9 BP till tvåan ganska anmärkningsvärt! GZ Sebastian! =)


//The Kaj

 

ETC Team Sweden 2011 - Dark Elves
ETC Team Sweden 2012 - Dark Elves
ETC Team Sweden 2013 - Vampire Counts
ETC Team Sweden 2015 - Dark Elves
ETC Team Sweden 2016 - Captain

ETC Team Sweden 2017 - Daemon Legions

Swedish Champion 2014/2017

8th edition Rank: #1
 

The deviant seek but one place.

 


#14 Hawk

Hawk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 899 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 09 mars 2014 - 19:39

Snyggt jobbat Sebastian! Grattis!!!

 

/H



#15 fjugin

fjugin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 443 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Uppsala

Postad 09 mars 2014 - 22:12

Resultat mellan mig och Hampus verkar vara fel, Hampus har fått 200vp (och därmed 1BP) för mycket.

Erik Aronson

ETC 2011 (Skaven), 2012 (Empire), 2013 (Beastmen), 2014 [1:a plats] (Skaven), 2015 (Skaven), 2017 [2:a plats] (coach)
Svensk Mästare 2011 (High elves)

Författare Swedish Comp System

(en av) grundare The 9th Age


#16 Puritan

Puritan

    Advanced Member

  • Admin
  • PipPipPip
  • 4 320 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Stockholm

Postad 09 mars 2014 - 23:51

Precis som fjugin skrev, ska vara 11-9 o 695-520.

/Hampus
Hampus Berg
Administratör för SWFBR
Caster Outside The Box

Lagkapten ETC WHFB Team Sweden 2011 - Schweiz - 5:e plats
Lagkapten ETC WHFB Team Sweden 2012 - Polen - 8:e plats
Lagkapten ETC WHFB Team Sweden 2013 - Serbien - 11:e plats
Lagkapten ETC WHFB Team Sweden 2015 - Tjeckien - ?? plats


Medlem AR-Com ETC WHFB - 2013

Följ mig på Twitter [at] Hampus_Berg för mestadels Warhammer

"Stand and die, no death no glory!"

#17 Painblom

Painblom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 720 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 10 mars 2014 - 05:36

Haha viktigt haha då går jag om hampus :) alla vet ju att det är plats nummer 13 är det nya Svarta!!

Grattis sebbe man va stabilt!

Marcus Engblom
 

ETC Team 2011  Switzerland Cheerleader
ETC Team 2012  Poland Cheerleader
ETC Team 2013  Serbia OnG
ETC Team 2014  Serbia OnG
ETC Team 2016  Greece Cheerleader
​ETC Team 2017  Spain  OK
ETC Team 2018  Croatia HBE

ETC Team 2019  Serbia TBD  

 


#18 Danne

Danne

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 413 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Interests:Warhammer

Postad 10 mars 2014 - 08:03

Det är tre Daemons of Chaos på top 6 placering.

Det va en enda Dark Elf armé med, som kom på en fjärde placering.

Väldigt många High Elves som placerade sig bra också.

Det är ju ganska tydligt att Dark Elves behöver lättas lite på :)

 

Grattis till vinnaren och tack till arrangör för snabba uppdateringar. Va riktigt kul att följa detta :)


Daniel Carsk

Medlem i LBK

ShieldWolf


#19 Truant

Truant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 537 Inlägg:
  • Gender:Male
  • Location:Stockholm

Postad 10 mars 2014 - 08:13

Danne: De spelade med ETC draft 2, det är inte en turnering med svensk komp.


Best Sportsmanship - Gentlemen's achievements 2012
Förlorad Grudge mot Khaz Modan - Gentlemen's achievements 2012

 

Best in Race - Dwarfs, QFA 2014


#20 AlFiKa

AlFiKa

    Advanced Member

  • Admin
  • PipPipPip
  • 3 014 Inlägg:
  • Gender:Male

Postad 10 mars 2014 - 09:30

Resultat mellan mig och Hampus verkar vara fel, Hampus har fått 200vp (och därmed 1BP) för mycket.

Fixar till det ikväll när jag skickar in till ELO rankingen.


Björn Ericson
SWFBR - Admin
The 9th Age - Army Design Team
Förening: GoB Syd




0 användare läser detta ämne

0 medlemmar, 0 gäster, 0 anonyma medlemmar