Hoppa till innehåll


AlFiKa

Gick med: 04 maj 2005
Offline Senast aktiv: Idag, 18:12
-----

Inlägg jag har skrivit

I ämnet:Etc 2019

11 augusti 2019 - 20:45

ETC 2019 är slut och Sverige hamnade tillslut på en 14e plats av 36. 489 poins totalt (8x6 matcher) kan jämföras med vinnarna Tyskland på 546 points, följ av Spanien 545 och Schweiz 538.
 
ToruneyKeeper ETC T9A 2019
 
Round 1

Sweden vs Croatia
(133) 100 - 60 (27)
 
Marcus Engblom (Sweden) 20 - 0 Dennis Arnt "Mr.Gobbo" Valgren (Croatia - Orcs and Goblins)

Peter Sundberg (Sweden - Empire of Sonnstahl) 9 - 11 Filip Najman (Croatia)

Mattias Lagerlöf (Sweden) 19 - 1 Vedran Zuanic (Croatia - Daemon Legions)

Mathias Eriksson (Sweden - Highborn Elves) 20 - 0 Filip Blokar (Croatia - Highborn Elves)

Christian Wennberg (Sweden - Vampire Covenant) 17 - 3 jens hollensen (Croatia - Beast Herds)

Erik Aronson (Sweden - Warriors of the Dark Gods) 8 - 12 Marko Lukic (Croatia - Undying Dynasties)

Morgan Andersson (Sweden - Orcs and Goblins) 20 - 0 Josip Ivani (Croatia - Empire of Sonnstahl)

Marcus Östling (Sweden - Undying Dynasties) 20 - 0 Jan Jakovljevic (Croatia - Saurian Ancients)
 
 
Round 2
 
Sweden vs Italy
(67) 67 - 93 (93)
 
Morgan Andersson (Sweden - Orcs and Goblins) 12 - 8 Andrea B. Sferrazza (Italy)

Marcus Engblom (Sweden) 1 - 19 Francesco Di Bonaventura (Italy - Kingdom of Equitaine)

Peter Sundberg (Sweden - Empire of Sonnstahl) 8 - 12 Alberto Petrosino (Italy - Orcs and Goblins)

Erik Aronson (Sweden - Warriors of the Dark Gods) 4 - 16 Giovanni Del Fabbro (Italy)

Mattias Lagerlöf (Sweden) 15 - 5 Simone Cucuzza (Italy - Undying Dynasties)

Mathias Eriksson (Sweden - Highborn Elves) 0 - 20 Andrea Manfroni (Italy - Ogre Khans)

Marcus Östling (Sweden - Undying Dynasties) 16 - 4 Alberto Rupoli (Italy)

Christian Wennberg (Sweden - Vampire Covenant) 11 - 9 Andrea Spatocco (Italy - Saurian Ancients)

Round 3

Switzerland vs Sweden
(93) 93 - 67 (67)
 
cocofreeze (Switzerland - Daemon Legions) 16 - 4 Mattias Lagerlöf (Sweden)

Aurelien Barakat (Switzerland) 8 - 12 Mathias Eriksson (Sweden - Highborn Elves)

Paul Berclaz (Switzerland - Dwarven Holds) 13 - 7 Erik Aronson (Sweden - Warriors of the Dark Gods)

Zaganidis Dimitri (Switzerland - ) 13 - 7 Marcus Östling (Sweden - Undying Dynasties)

Filip (Switzerland - Vampire Covenant) 14 - 6 Morgan Andersson (Sweden - Orcs and Goblins)

Panchard Xavier (Switzerland - The Vermin Swarm) 5 - 15 Peter Sundberg (Sweden - Empire of Sonnstahl)

Geiser (Switzerland) 11 - 9 Christian Wennberg (Sweden - Vampire Covenant)

Thomas "TheLegend27" Burri (Switzerland - ) 13 - 7 Marcus Engblom (Sweden)

Round 4
Sweden vs Montenegro
(118) 100 - 60 (42)
 
Erik Aronson (Sweden - Warriors of the Dark Gods) 13 - 7 Aleksandar Vilotic (Montenegro)

Mathias Eriksson (Sweden - Highborn Elves) 20 - 0 Luka Lazic (Montenegro)

Mattias Lagerlöf (Sweden) 11 - 9 Darko Brdareski (Montenegro - Undying Dynasties)

Peter Sundberg (Sweden - Empire of Sonnstahl) 14 - 6 Đorđe Ratković (Montenegro - Vampire Covenant)

Marcus Östling (Sweden - Undying Dynasties) 10 - 10 Bogi (Montenegro)

Morgan Andersson (Sweden - Orcs and Goblins) 20 - 0 Konstantin Brasovan (Montenegro - Saurian Ancients)
 
Marcus Engblom (Sweden) 19 - 1 Miljan (Montenegro - Infernal Dwarves)

Christian Wennberg (Sweden - Vampire Covenant) 11 - 9 Dušan Jovanović (Montenegro)
 
 
Round 5
Russia vs Sweden
(86) 86 - 74 (74)
 
Alexander Koshkin (Russia - Daemon Legions) 8 - 12 Mattias Lagerlöf (Sweden)

Aleksey "akniles" Slinka (Russia - Dread Elves) 19 - 1 Mathias Eriksson (Sweden - Highborn Elves)

Sergey "TroR" Klimenko (Russia - Empire of Sonnstahl) 6 - 14 Erik Aronson (Sweden - Warriors of the Dark Gods)

Mity (Russia - Undying Dynasties) 12 - 8 Marcus Östling (Sweden - Undying Dynasties)

Stanislav (Russia - Vampire Covenant) 9 - 11 Morgan Andersson (Sweden - Orcs and Goblins)

Stanislav "Flam" Fesenko (Russia) 8 - 12 Peter Sundberg (Sweden - Empire of Sonnstahl)

Konstantin Nikulin (Russia - Saurian Ancients) 12 - 8 Christian Wennberg (Sweden - Vampire Covenant)

Kirill Adelfinskiy (Russia - Warriors of the Dark Gods) 12 - 8 Marcus Engblom (Sweden)
 
 
Round 6
Sweden vs England
(81) 81 - 79 (79)
 
Morgan Andersson (Sweden - Orcs and Goblins) 12 - 8 Mikey Newman (England - Dwarven Holds)

Peter Sundberg (Sweden - Empire of Sonnstahl) 9 - 11 Jacob Corteen (England - Kingdom of Equitaine)

Christian Wennberg (Sweden - Vampire Covenant) 12 - 8 Warren Brewster (England - Saurian Ancients)

Mathias Eriksson (Sweden - Highborn Elves)  10 - 10 Rafael Harbinson (England - Vampire Covenant)

Mattias Lagerlöf (Sweden) 9 - 11 Craig Johnson (England - Ogre Khans)

Marcus Östling (Sweden - Undying Dynasties) 10 - 10 Amit Hindocha (England - Undying Dynasties)

Erik Aronson (Sweden - Warriors of the Dark Gods) 10 - 10 Felix Newman (England - Empire of Sonnstahl)

Marcus Engblom (Sweden) 9 - 11 Adam Jones (England - Warriors of the Dark Gods)

I ämnet:Swfbr Ett År Till....

10 augusti 2019 - 13:48

Ja att öppna upp SWE del på T9A foruet är nog den långsiktiga lösnignen men ingen har riktigt velat ta tag i det projektet.

GoB har lagt undan och sponsrar med 2 månader till en början med då vi arrangerat 2 turneringar i år.

I ämnet:Nighthunt - Hjälp

15 juli 2019 - 20:12

SWFBR är dess användare, i dagsläget framför allt T9A spelare som använder forumet främst för turneringsinformation.

För att SWFBR ska bli en plattform för AOS eller liknande spel krävs det att ett större antal spelare av ett sånt spel engagerar sig för det, AOS skapades i en tidsålder av Sociala medier och lever främst i dem flöderna, T9A både lokalt här i Sverige men även internationellt bygger sin grund på forum men har kanaler på sociala medier också som komplement.

I ämnet:Lokalval!

10 juli 2019 - 14:09

Ok för mig, såg inte din post innan jag röstade.

I ämnet:Lokalval!

10 juli 2019 - 09:46

2